Obsah
- Úvod: A23a na ceste po Južnom oceáne
- Pôvod ľadovca A23a
- Ďalšia cesta ľadovca
- Vplyv na lokálny ekosystém
- Záver: Ľadovec v pohybe
- Najčastejšie otázky
Úvod: A23a na ceste po Južnom oceáne
Najväčší ľadovec na svete, známy ako A23a, ktorý váži takmer bilión ton a má rozlohu dvojnásobku Veľkého Londýna, sa oficiálne uvoľnil. Po viac než tridsiatich rokoch zakotvenia na morskom dne neďaleko Južných Orknejských ostrovov začína tento „megaberg“ svoju cestu po Južnom oceáne, nasledujúc antarktický cirkumpolárny prúd. Jeho pohyb sledujú odborníci z Britského antarktického výskumu (BAS) a vedci na palube lode RRS Sir David Attenborough.
Pôvod ľadovca A23a
Ľadovec A23a bol pôvodne súčasťou Filchnerovho ľadového šelfu, z ktorého sa odtrhol v roku 1986, v procese známy ako „calving“. Po tomto odtrhnutí sa usadil na morskom dne vo Weddellovom mori, kde zostal takmer tri desaťročia, kým nezačal svoju cestu smerom na sever v roku 2020.
Calving z ľadovca Filchner v roku 1986
V roku 1986 sa A23a odlomil z antarktického Filchnerovho šelfu, čím sa stal jedným z najväčších známych ľadovcov. Tento proces, nazývaný calving, je bežný v oblastiach s rozsiahlymi ľadovými šelfmi, keď sa odlamujú obrovské bloky ľadu a stávajú sa plávajúcimi ľadovcami.
Tridsaťročné zakotvenie vo Weddellovom mori
Po svojom odlomení zostal A23a viac ako tri desaťročia zakotvený vo Weddellovom mori. Toto miesto je známe svojimi extrémnymi podmienkami, ktoré udržujú ľadovce relatívne stabilné. A23a bol podstatne ovplyvnený cirkuláciou Taylorovho stĺpca, ktorá mu bránila v pohybe na sever, až kým sa nezačal presúvať v roku 2020.
Ďalšia cesta ľadovca
Ľadovec A23a sa teraz pohybuje smerom k sub-antarktickým ostrovom, pričom jeho budúca trajektória zostáva neistá. Vedci sledujú jeho pohyb, ktorý by mohol ovplyvniť okolité ekosystémy a morské prúdy.
Fenomen Taylorovho stĺpca
Taylorov stĺpec, jedinečný fyzikálny fenomén, bol zodpovedný za udržanie ľadovca vo Weddellovom mori po celé desaťročia. Tento jav je výsledkom interakcie medzi morskými prúdmi a ľadovými štruktúrami, ktoré vytvárajú stabilizačný efekt.
Približovanie k sub-antarktickému ostrovu Južná Georgia
Ľadovec by sa mohol priblížiť k Južnej Georgii, kde by mohol vážne narušiť miestne ekosystémy. Ak by sa zakotvil blízko pobrežia, mohol by obmedziť migráciu živočíchov a ovplyvniť dostupnosť potravy pre morské vtáky a cicavce.
Vplyv na lokálny ekosystém
Pohyb ľadovca A23a môže mať ďalekosiahle dôsledky pre lokálne ekosystémy. Zatiaľ čo roztápajúci sa ľadovec prispieva k zmene salinity vody, jeho obrovská masa môže tiež fyzicky brániť pohybu morských živočíchov a narúšať potravinové reťazce. V blízkosti Južnej Georgie môžu byť tieto dopady ešte výraznejšie, keďže táto oblasť je známa svojou bohatou biodiverzitou.
Záver: Ľadovec v pohybe
Najväčší ľadovec sveta, A23a, je živým príkladom dynamických procesov na našej planéte. Jeho cesta od Weddellovho mora až po sub-antarktické vody prináša nielen vedomosti o prírodných procesoch, ale aj otázky o dôsledkoch klimatických zmien. Vedci z celého sveta naďalej sledujú jeho pohyb, aby pochopili jeho vplyv na oceány a životné prostredie.
Najčastejšie otázky
Čo je ľadovec A23a?
A23a je najväčší ľadovec na svete, ktorý váži približne bilión ton a má rozlohu dvojnásobku Veľkého Londýna. Pôvodne sa odlomil z Filchnerovho ľadového šelfu v roku 1986.
Kde sa ľadovec A23a nachádza teraz?
A23a sa momentálne pohybuje po Južnom oceáne, pričom jeho presná trajektória smeruje k sub-antarktickým ostrovom, ako je Južná Georgia.
Ako môže A23a ovplyvniť životné prostredie?
Ľadovec môže narušiť migráciu živočíchov, ovplyvniť potravinové reťazce a prispieť k zmene salinity vody, čo má dopad na biodiverzitu a ekosystémy.