Starobylý mravec zachytený v jantári objavený v Dominikánskej republike
Pozoruhodne zachovaný fosílny nález 16-miliónov rokov starého mravca v dominikánskom jantári mení naše poznanie o evolúcii mravcov v Karibiku. Nový druh, nazvaný Basiceros enana, meria len niečo vyše 5 milimetrov a predstavuje prvý dôkaz výskytu skupiny tzv. „dirt ants“ (pôdnych mravcov) na karibských ostrovoch.
Prečo je tento objav dôležitý
Až doteraz boli pôdne mravce (rod Basiceros) známe len z oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Tento fosílny dôkaz naznačuje, že kedysi obývali aj Karibik, ale lokálne vyhynuli medzi 23 až 5,3 miliónmi rokov dozadu. Je to výnimočný nález, ktorý prepisuje príbeh o tom, kde a ako sa tieto skryté druhy vyvinuli.
Čím sú pôdne mravce výnimočné
Pôdne mravce sú majstri maskovania. Ich telá sú pokryté špecializovanými chĺpkami, ktoré zachytávajú častice pôdy a rastlinných zvyškov – vďaka čomu sa dokonale strácajú v podraste. Ich maskovanie je tak účinné, že sú takmer neviditeľné pre vedcov aj predátorov. Nájsť takýto exemplár vo fosílnej forme je mimoriadne zriedkavé.
Pokročilá vedecká analýza fosílie
Pomocou 3D rekonštrukcie a mikro-CT skenovania vedci podrobne preskúmali každý detail fosílie. Zistili, že už pred miliónmi rokov mali tieto mravce vyvinuté rovnaké kamuflážne vlastnosti ako ich dnešné príbuzné – dva typy chĺpkov, ktoré slúžia na zachytávanie a upevňovanie častíc. Znamená to, že ich stratégia „neviditeľnosti“ bola v plnom rozvoji už v období miocénu.
Tvar a správanie druhu Basiceros enana
Napriek malým rozmerom bol Basiceros enana vybavený na prežitie. Mal lichobežníkovitú hlavu a ostré, zubaté kusadlá – znaky predátorského správania. Fosília tiež odhaľuje zložitý vzor chĺpkov, čo naznačuje, že kamufláž a nenápadnosť boli kľúčovými faktormi prežitia už pred miliónmi rokov.
Ako sa tieto mravce dostali do Karibiku
Vedci sa domnievajú, že sa mravce mohli dostať z pevniny na karibské ostrovy prostredníctvom starovekých pevninských mostov. Túto teóriu podporuje vek fosílie a geologická história oblasti. Výskyt Basiceros v dominikánskom jantári môže byť súčasťou širšieho príbehu migrácie hmyzu.
Čo spôsobilo ich vyhynutie v regióne
Zmeny prostredia alebo konkurencia iných druhov mohli prispieť k lokálnemu vyhynutiu pôdnych mravcov v Karibiku. Od vzniku dominikánskeho jantáru zmizla z regiónu viac ako tretina mravčích rodov. Fosílny záznam ponúka len útržky informácií, no je zrejmé, že ostrovné ekosystémy prešli zásadnými zmenami.
Dôležitosť pre súčasné vyhynutie druhov
Štúdium takýchto fosílií pomáha vedcom pochopiť mechanizmy vyhynutia v dlhodobom horizonte. V čase, keď sú klimatické zmeny a strata biotopov čoraz akútnejšie, poznatky z dávnych ekologických zánikov môžu pomôcť pri ochrane súčasnej biodiverzity. To, čo sa naučíme od Basiceros enana, môže byť kľúčom k záchrane toho, čo ešte zostáva.
Hlavný obrázok: Basiceros enana, novoobjavený vyhynutý druh špinavých mravcov zachovaný v dominikánskom jantáre, vytvorený zo stromovej živice, ktorá skamenela pred miliónmi rokov. Poďakovanie: Gianpiero Fiorentino (NJIT)