Obsah
- Úvod
- Detaily o asteroide 2003 MH4
- Potenciálne nebezpečný asteroid
- Ako NASA monitoruje asteroidy
- Čo by sa stalo pri náraze?
- Záver
Úvod
NASA pozorne sleduje asteroid 2003 MH4, ktorý má približne 335 metrov na dĺžku, čo zodpovedá veľkosti troch futbalových ihrísk. Tento asteroid preletí okolo Zeme 24. mája 2025 rýchlosťou 14 kilometrov za sekundu. Hoci sa neočakáva, že by zasiahla Zem, jeho veľkosť a rýchlosť vyvolali zvýšený záujem vedcov a odborníkov na planetárnu obranu.
Detaily o asteroide 2003 MH4
Asteroid 2003 MH4 patrí do skupiny tzv. Apollo asteroidov, ktoré majú dráhy pretínajúce obežnú dráhu Zeme. Tento konkrétny asteroid preletí vo vzdialenosti približne 6,67 milióna kilometrov od Zeme, čo je asi 17-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Napriek tomu, že táto vzdialenosť sa môže zdať veľká, v astronomických meradlách ide o relatívne blízky prelet.
Potenciálne nebezpečný asteroid
NASA klasifikuje asteroid 2003 MH4 ako potenciálne nebezpečný asteroid (PHA), pretože spĺňa dve kritériá: má priemer väčší ako 140 metrov a jeho dráha ho privedie do vzdialenosti menšej ako 7,5 milióna kilometrov od Zeme. Aj keď aktuálne nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo, jeho dráha a veľkosť si vyžadujú neustále monitorovanie, pretože malé zmeny v jeho trajektórii by mohli v budúcnosti zvýšiť riziko kolízie so Zemou.
Ako NASA monitoruje asteroidy
NASA využíva rôzne technológie a systémy na sledovanie asteroidov, ako je 2003 MH4. Medzi ne patrí optické a radarové teleskopy, ktoré umožňujú presné sledovanie ich dráh a rýchlostí. Okrem toho NASA používa automatizovaný systém Sentry, ktorý neustále analyzuje údaje o známych blízkozemských objektoch a predpovedá ich možné kolízie so Zemou v horizonte 100 rokov. Tento systém je kľúčový pre včasné varovanie a prípravu na potenciálne hrozby z vesmíru.
Čo by sa stalo pri náraze?
Ak by asteroid veľkosti 2003 MH4 narazil do Zeme, dôsledky by boli katastrofálne, hoci nie globálne. Energia uvoľnená pri náraze by bola ekvivalentná tisícom jadrových bômb, čo by mohlo zničiť celé mestá, spôsobiť masívne požiare, zemetrasenia a cunami, ak by dopadol do oceánu. Príkladom je udalosť v Tunguske v roku 1908, kde asteroid s priemerom len 50–60 metrov zničil 2 000 štvorcových kilometrov sibírskeho lesa. 2003 MH4 je približne šesťkrát väčší, čo by znamenalo ešte väčšie škody.
Záver
Prelet asteroidu 2003 MH4 okolo Zeme 24. mája 2025 je pripomienkou potenciálnych hrozieb z vesmíru. Hoci tento konkrétny asteroid nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo, jeho veľkosť a blízkosť zdôrazňujú dôležitosť neustáleho monitorovania a vývoja technológií na ochranu našej planéty. NASA a ďalšie vesmírne agentúry pokračujú v sledovaní takýchto objektov a v príprave na možné budúce hrozby.