Mutácia života v Černobyle: Ako huba „požierajúca“ radiáciu môže zachrániť ľudstvo

od TechPulz
Mutácia huby Chernobyl

Obsah

Mutácia huby v Černobyle

Černobyľská katastrofa v roku 1986 spôsobila masívny únik rádioaktívnych materiálov, ktorý navždy zmenil ekosystém oblasti. Zatiaľ čo ľudia boli nútení zóna opustiť, isté druhy života sa prispôsobili tomuto extrémne rádioaktívnemu prostrediu. Jedným z najzaujímavejších príkladov je čierna huba Cladosporium sphaerospermum, ktorá bola objavená na stenách reaktora číslo 4, miesta výbuchu.

Táto unikátna huba sa dokázala vyvinúť natoľko, že začala využívať radiáciu ako zdroj energie. Vedci tento jav prirovnávajú k tomu, ako rastliny používajú slnečné žiarenie na fotosyntézu. Tento objav je dôkazom, že život si dokáže nájsť cestu aj v tých najnehostinnejších podmienkach.

Ako huba prežíva vysokú radiáciu?

Hlavným tajomstvom prežitia huby Cladosporium sphaerospermum je jej vysoký obsah melanínu, pigmentu, ktorý je známy aj v ľudskej koži ako ochrana proti UV žiareniu. V prípade tejto huby však melanin funguje úplne inak: namiesto pasívnej ochrany hrá aktívnu úlohu v produkcii energie.

Melanín absorbuje gama žiarenie a premieňa ho na chemickú energiu prostredníctvom procesu známeho ako radiosyntéza. Tento jav bol potvrdený v niekoľkých štúdiách, ktoré ukázali, že huba rastie rýchlejšie v prostredí s vysokou úrovňou radiácie než v bežných podmienkach. Prítomnosť gama žiarenia nielenže neškodí hube, ale priamo podporuje jej rast.

Čo je to radiosyntéza?

Radiosyntéza je proces, pri ktorom organizmus využíva rádioaktívne žiarenie ako zdroj energie na metabolické funkcie. Na rozdiel od fotosyntézy, ktorá sa spolieha na svetelné žiarenie zo Slnka, radiosyntéza absorbuje gama žiarenie. V prípade huby Cladosporium sphaerospermum melanin absorbuje žiarenie a premieňa ho na chemickú energiu, ktorá podporuje rast a životaschopnosť organizmu.

Výskumy publikované v časopise PLOS One a Current Opinion in Microbiology potvrdili, že melanín hrá kľúčovú úlohu v tomto procese. Vedci dúfajú, že pochopenie radiosyntézy môže viesť k vytvoreniu nových ochranných materiálov proti radiácii a iných biotechnologických riešení.

Potenciál v hlbokom vesmíre

Schopnosť huby Cladosporium sphaerospermum „požierať“ radiáciu otvorila nové možnosti pre jej využitie v kozmických misiách. Vesmír je známy svojou extrémnou radiáciou, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre ľudských astronautov pri dlhodobých misiách mimo Zeme. Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) za jeden týždeň absorbujú ekvivalent ročnej dávky radiácie na Zemi.

Na povrchu Marsu sú úrovne radiácie ešte vyššie. Astronauti na marťanskej misii by mohli byť vystavení 700-krát vyšším dávkam než na našej planéte. To zvyšuje potrebu efektívnych ochranných technológií, ktoré by minimalizovali riziká spojené s dlhodobým vystavením radiácii.

Ochrana astronautov na Mars

Vedci na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vykonali experimenty na overenie schopnosti huby Cladosporium sphaerospermum blokovať škodlivé vesmírne žiarenie. Počas 26-dňového výskumu bola huba vystavená podmienkam, ktoré simulujú radiáciu na povrchu Marsu. Výsledky ukázali, že huba pohltila a blokovala 84 % žiarenia, pričom vykazovala výrazný rast.

Tento objav naznačuje, že radiotrofné huby by mohli slúžiť ako prírodné radiologické štíty pre astronautov. Ak by sa aplikovali na povrch modulov alebo skafandrov, mohli by výrazne znížiť riziko spojené s dlhodobými vesmírnymi misiami, ako je napríklad kolonizácia Marsu.

Využitie huby na Zemi

Potenciál huby Cladosporium sphaerospermum však nekončí vo vesmíre. Na Zemi by mohla nájsť využitie ako biologický nástroj na čistenie rádioaktívneho znečistenia. Rádioaktívne oblasti, ako je Černobyľská uzavretá zóna, predstavujú obrovskú ekologickú a zdravotnú hrozbu. Použitie radiotrofnej huby by mohlo poskytnúť bezpečnejšiu a efektívnejšiu alternatívu k súčasným metódam dekontaminácie.

Odstránenie rádioaktívneho znečistenia

Výskum ukázal, že huba dokáže absorbovať a neutralizovať rádioaktívne častice z prostredia. Vedci z Univerzity v Saskatchewane preukázali, že je možné „vytrénovať“ mikroskopické čierne huby na vyhľadávanie a zneškodňovanie rádioaktívnych zdrojov. Táto technológia by mohla byť aplikovaná nielen v Černobyle, ale aj na iných kontaminovaných miestach po celom svete.

Čistenie rádioaktívnych lokalít je zvyčajne spojené s vysokými nákladmi a rizikami pre ľudí. Využitie radiotrofnej huby by preto predstavovalo ekologickú a bezpečnú alternatívu.

Prieskumy a štúdiá na ISS

Výskum radiotrofnej huby pokračuje aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Vedci skúmajú jej schopnosti v mikrogravitačných podmienkach a analyzujú, ako by mohla byť integrovaná do budúcich vesmírnych misií. Štúdia publikovaná na serveri bioRxiv ukázala, že huba je schopná rýchlej adaptácie na extrémne prostredie vesmíru.

Aplikácie v biotechnológii

Okrem ochrany pred radiáciou a dekontaminácie má huba Cladosporium sphaerospermum aj ďalší potenciál. Jej odolnosť voči extrémnym podmienkam z nej robí ideálny objekt pre biotechnologický výskum. Vedci dúfajú, že gény zodpovedné za jej tvrdosť by mohli byť využité na:

  • Vývoj radiáciou odolných materiálov.
  • Šľachtenie plodín odolných voči nepriaznivým podmienkam.
  • Vývoj nových liečiv a biologických riešení pre extrémne prostredia.

Táto schopnosť prispôsobiť sa nepriaznivým podmienkam je predmetom mnohých ďalších štúdií, ktoré by mohli viesť k významným technologickým a environmentálnym riešeniam.

Často kladené otázky

Čo je radiotrofická huba?

Radiotrofická huba, ako Cladosporium sphaerospermum, využíva rádioaktívne žiarenie ako zdroj energie prostredníctvom procesu radiosyntézy.

Ako huba absorbuje radiáciu?

Huba obsahuje melanín, ktorý absorbuje gama žiarenie a premieňa ho na chemickú energiu podporujúcu jej rast.

Aký potenciál má huba vo vesmíre?

Huba môže slúžiť ako prírodný štít proti radiácii, čím ochráni astronautov pri dlhodobých misiách vo vesmíre, napríklad na Mars.

Môže byť huba použitá na Zemi?

Áno, huba má potenciál čistiť rádioaktívne znečistenie v oblastiach, ako je Černobyľská uzavretá zóna.

Aké sú ďalšie aplikácie huby?

Huba môže byť využitá v biotechnológii na vývoj odolných materiálov a plodín pre extrémne podmienky.

Môže sa vám tiež páčiť

Na TechPulz sledujeme, čo je nové, vzrušujúce a mení svet technológií. Od najnovších smartfónov, gadgetov a herných konzol až po vývoj umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti a vesmírnych objavov – sme tu, aby sme vás držali v obraze. Naša misia je jednoduchá: prinášať vám aktuálne novinky, recenzie, porovnania a tipy, ktoré vám pomôžu lepšie sa orientovať vo svete technológií.

Pripojte sa k nám a nechajte sa vtiahnuť do pulzujúceho sveta technológií!

 

Odber Noviniek

Registrujte sa do nášho Newslettera. Zostaňte informovaní!

TechPulz © 2024 Novinky zo Sveta Technológií – Všetky práva vyhradené. Vytvoril KapralMedia