Obsah
- Úvod
- Čo je deep tech?
- IDUN Technologies: Technológia, ktorá číta vašu myseľ
- Oxford Quantum Circuits: Kvantové počítače pre budúcnosť
- MAGOS: Rukavice pre virtuálnu realitu
- Výzvy pre európske start-upy
- Budúcnosť deep tech v Európe
- Záver
Úvod
Európsky sektor deep tech zažíva boom, pričom predstavuje štvrtinu start-upového ekosystému na kontinente. Táto oblasť zahŕňa technológie založené na vedeckých objavoch a inžinierskych inováciách, ako sú umelá inteligencia, kvantové počítače či robotika. Na Mobile World Congress v Barcelone boli predstavené tri revolučné start-upy, ktoré definujú budúcnosť tohto sektora: IDUN Technologies, Oxford Quantum Circuits a MAGOS. Tento článok skúma, ako tieto spoločnosti menia pravidlá hry a čo znamenajú pre budúcnosť európskeho deep techu.
Čo je deep tech?
Deep tech je pojem, ktorý označuje technológie založené na hmatateľných vedeckých alebo technických pokrokoch. Patria sem oblasti ako umelá inteligencia, kvantová fyzika, robotika a blockchain. Na rozdiel od tradičných technologických inovácií, deep tech sa zameriava na riešenie komplexných problémov a často vyžaduje multidisciplinárny prístup. Tento sektor sa stáva kľúčovým pre európsku ekonomiku, pretože ponúka riešenia pre priemysel, zdravotníctvo a energetiku. Európa sa snaží zvýšiť konkurencieschopnosť v globálnom meradle a podporiť vznik nových unicornov, teda spoločností s hodnotou presahujúcou miliardu eur.
IDUN Technologies: Technológia, ktorá číta vašu myseľ
Švajčiarsky start-up IDUN Technologies pracuje na revolučnej technológii, ktorá dokáže čítať signály z mozgu prostredníctvom slúchadiel. Táto technológia, známa ako Internet of Humans, sleduje pohyby očí, čelusť a mozgové vlny, ktoré prenáša na cloud. Po analýze dokáže identifikovať úroveň únavy, sústredenia a ďalšie mentálne stavy. IDUN spolupracuje s japonskou farmaceutickou spoločnosťou Takeda na vývoji nástroja na detekciu spánkových porúch. Hoci je technológia ešte vo fáze validácie, má potenciál transformovať zdravotníctvo a sprístupniť prevenciu chorôb pre širokú verejnosť. CEO Simon Bachman zdôrazňuje potrebu neuroetických smerníc na zabezpečenie zodpovedného využitia.
Oxford Quantum Circuits: Kvantové počítače pre budúcnosť
Kvantové počítače predstavujú ďalšiu technologickú revolúciu a britský start-up Oxford Quantum Circuits (OQC) je v popredí tohto vývoja. Spoločnosť ponúka kvantové počítače ako službu (QaaS), čím umožňuje firmám riešiť zložité problémy v oblasti kybernetickej bezpečnosti, farmácie a financií. OQC nedávno oznámilo spoluprácu s Amazon Web Services, ktorá sprístupní kvantové výpočty cez verejný cloud Amazon Braket v Európe. Táto iniciatíva zaručuje ochranu dát a prístup k lokálnym zdrojom. CEO Ilana Wisby zdôrazňuje, že kvantová technológia otvára nové možnosti pre riešenie problémov, ktoré boli doteraz považované za neriešiteľné.
MAGOS: Rukavice pre virtuálnu realitu
Grécky start-up MAGOS vyvíja revolučné rukavice, ktoré umožňujú užívateľom cítiť a interagovať vo virtuálnom prostredí. Táto technológia kombinuje hardvér a softvér na zachytenie presných pohybov prstov a rúk, čím prináša úplne nový zážitok z virtuálnej reality. Rukavice MAGOS môžu byť využité na diaľkové chirurgické zákroky, rehabilitáciu rúk alebo výučbu medicínskych procedúr. CEO Greg Agripolous upozorňuje na výzvy európskeho trhu, kde konkurencia z USA má väčšie zdroje a investície. Napriek tomu sa spoločnosti podarilo získať európske inovačné fondy a zákazníkov z USA, čo svedčí o globálnom potenciáli tejto technológie.
Výzvy pre európske start-upy
Európsky technologický sektor čelí mnohým výzvam, od fragmentovaných právnych predpisov až po nedostatočné financovanie. Kým v USA majú start-upy prístup k väčším investíciám a jednotnému trhu, v Európe musia čeliť rozdielnym legislatívam v 27 členských štátoch. Táto situácia sťažuje expanziu a inovácie. Európska únia sa snaží tieto problémy riešiť prostredníctvom iniciatívy European Start-up Nation Alliance (ESNA), ktorej cieľom je zdvojnásobiť počet unicornov do roku 2030. Členské štáty, ako napríklad Francúzsko, investujú miliardové sumy do neskorších investičných kôl a financovania deep tech projektov. Tento prístup môže zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho technologického sektora na globálnej úrovni.
Budúcnosť deep tech v Európe
Deep tech sektor v Európe má obrovský potenciál, ktorý môže zmeniť globálny technologický ekosystém. Vďaka iniciatívam na podporu start-upov a investíciám do inovatívnych technológií môžu európske spoločnosti konkurovať hráčom z USA a Číny. S rozvojom technológií, ako sú kvantové počítače, virtuálna realita a bioinžinierstvo, má Európa príležitosť stať sa lídrom v technologickej revolúcii. Kľúčom k úspechu bude vytvorenie jednotného digitálneho trhu a zvýšenie investícií do výskumu a vývoja. Ak sa podarí prekonať súčasné výzvy, deep tech môže zabezpečiť trvalo udržateľnú budúcnosť pre európsku ekonomiku.
Záver
Tri start-upy, IDUN Technologies, Oxford Quantum Circuits a MAGOS, ukazujú, že európsky deep tech sektor má potenciál premeniť technológiu na nástroj, ktorý zlepší životy ľudí po celom svete. S podporou iniciatív, ako je ESNA, a rastúcimi investíciami do deep tech technológií môže Európa zohrávať významnú úlohu v globálnom technologickom vývoji. Napriek výzvam, ako sú regulačné prekážky a financovanie, európske start-upy ukazujú, že inovácia a odhodlanie môžu prekonať akékoľvek bariéry. Budúcnosť deep tech v Európe vyzerá sľubne a predstavuje kľúčovú súčasť technologickej revolúcie.