Obsah
- Úvod
- Čo sú „forever chemicals“?
- Nebezpečenstvo pre zdravie
- Riziká pre deti a dojčatá
- Situácia vo Francúzsku
- Reakcia úradov a firiem
- Opatrenia na zníženie kontaminácie
- Záver
Úvod
Vedci a aktivisti bijú na poplach po tom, čo sa v materskom mlieku vo Francúzsku našli toxické hladiny takzvaných „forever chemicals“ (večných chemikálií). Tieto látky sú známe svojou schopnosťou pretrvávať v životnom prostredí a akumulovať sa v ľudskom tele. Výskumy naznačujú, že vystavenie týmto chemikáliám môže mať vážne zdravotné dôsledky, najmä pre dojčatá a deti.
Čo sú „forever chemicals“?
„Forever chemicals“, známe aj ako PFAS (per- a polyfluórované látky), sú syntetické zlúčeniny používané v priemysle na výrobu nepriľnavých, vodoodpudivých a odolných materiálov. Sú prítomné v oblečení, nábytku, obaloch potravín a dokonca aj v kozmetike. Ich najväčším problémom je, že sa nerozkladajú a môžu sa šíriť vzduchom aj vodou, čo znamená, že sa nachádzajú prakticky všade.
Nebezpečenstvo pre zdravie
PFAS látky sa akumulujú v ľudskom tele a môžu mať dlhodobé zdravotné následky. Podľa odborníkov môžu spôsobovať hormonálne poruchy, oslabenie imunitného systému, poruchy štítnej žľazy a zvýšené riziko niektorých typov rakoviny. Medzi najčastejšie zdravotné problémy spojené s týmito látkami patrí rakovina obličiek, rakovina semenníkov a narušenie metabolizmu cholesterolu.
Riziká pre deti a dojčatá
Najzraniteľnejšou skupinou sú nenarodené deti a dojčatá, pretože PFAS prechádzajú placentou do krvi plodu a nachádzajú sa aj v materskom mlieku. Výskumy ukazujú, že deti vystavené vysokým hladinám PFAS majú slabšiu imunitnú odpoveď na očkovanie a môžu byť náchylnejšie na infekcie. Vedci zdôrazňujú, že aj keď je dojčenie naďalej odporúčané, riziko prenosu PFAS na deti je závažným problémom, ktorý si vyžaduje ďalší výskum.
Situácia vo Francúzsku
Francúzski vedci nedávno vykonali rozsiahlu štúdiu, ktorá odhalila prítomnosť vysokých hladín PFAS v materskom mlieku. Analýza vzoriek od matiek z rôznych regiónov Francúzska ukázala, že takmer 80 % z nich obsahovalo stopy týchto chemikálií. Odborníci varujú, že v niektorých prípadoch hladiny prekračujú bezpečné limity odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Táto situácia vyvolala obavy medzi rodičmi aj lekármi.
Reakcia úradov a firiem
Francúzska vláda už začala vyšetrovanie pôvodu kontaminácie a plánuje zaviesť prísnejšie regulácie týkajúce sa používania PFAS v spotrebných produktoch. Niektoré spoločnosti už dobrovoľne obmedzili používanie týchto látok vo svojich výrobkoch. Napríklad veľké značky oblečenia a kozmetiky oznámili, že do roku 2030 úplne eliminujú PFAS zo svojich dodávateľských reťazcov.
Opatrenia na zníženie kontaminácie
Vedci a zdravotnícke organizácie navrhujú niekoľko opatrení na minimalizovanie vystavenia PFAS. Patrí sem zníženie používania plastových obalov, preferovanie organických produktov bez chemických úprav a filtrovanie vody na odstránenie škodlivých látok. Rodičom sa odporúča vyhýbať sa nepriľnavým panviciam s teflónovým povrchom, pretože práve tieto produkty často obsahujú vysoké množstvá PFAS.
Záver
Prítomnosť toxických hladín PFAS v materskom mlieku je vážnym problémom, ktorý vyžaduje okamžité riešenie. Aj keď vedci zdôrazňujú, že dojčenie je stále najlepší spôsob výživy novorodencov, je nevyhnutné prijať opatrenia na zníženie vystavenia týmto nebezpečným chemikáliám. Očakáva sa, že regulačné orgány v Európe a vo svete budú v nasledujúcich rokoch zavádzať prísnejšie normy na ochranu verejného zdravia.