Boeing čelí ďalším poplatkom vo výške niekoľkých stoviek miliónov dolárov za svoj program CST-100 Starliner, ktorý sa týka komerčných vesmírnych posádok. Tieto dodatočné náklady plánuje spoločnosť účtovať v treťom štvrťroku. Boeing oznámil, že očakáva hlásenie predzdanených poplatkov vo výške 2 miliardy dolárov na štyroch programoch v rámci svojho podnikania v oblasti obrany, vesmíru a bezpečnosti (BDS) pri oznámení finančných výsledkov za tretí štvrťrok 23. októbra.
Z týchto 2 miliárd bude 1,6 miliardy dolárov účtovaných na dva vojenské programy lietadiel, konkrétne T-7A a KC-46A. Zvyšných 400 miliónov dolárov sa týka programov Starliner a dronu MQ-25. Hoci spoločnosť nespresnila, koľko z tejto sumy je určených konkrétne pre jednotlivé programy, tieto poplatky nasledujú po mnohých technických problémoch, ktoré sa vyskytli počas prvého pilotovaného letu Starlineru toto leto. Problémy boli také závažné, že NASA rozhodla o návrate vesmírnej lode na Zem bez posádky.
Na tlačovej konferencii 24. augusta, kde NASA oznámila toto rozhodnutie, správca NASA Bill Nelson uviedol, že dostal uistenie od nového generálneho riaditeľa Boeingu Kelly Ortberga, že spoločnosť zostáva odhodlaná pokračovať v riešení problémov spojených so Starlinerom. Ortberg zároveň oznámil, že plánuje zaviesť dodatočný dohľad nad vývojovými programami BDS.
Problémy v programe Starliner nie sú jediné, ktoré trápia Boeing. Spoločnosť už v rámci tohto programu zaznamenala straty vo výške približne 1,6 miliardy dolárov, vrátane 125 miliónov dolárov, ktoré boli vykázané v druhom štvrťroku. Očakáva sa, že tieto čísla ešte porastú, najmä kvôli technickým problémom, ktoré sa objavili počas letu so zámerom dopraviť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
Ortberg tiež oznámil, že spoločnosť Boeing plánuje prepustiť 10 % svojich zamestnancov, čo predstavuje zhruba 17 000 pracovníkov. Tieto kroky sú výsledkom problémov v divízii BDS a zároveň štrajkov, ktoré ovplyvňujú komerčné letecké operácie spoločnosti. Zatiaľ nebolo oznámené, akým spôsobom budú tieto prepúšťania ovplyvňovať konkrétne divízie spoločnosti, vrátane jej vesmírnych programov.
Programy na pevne stanovené ceny, ako je Starliner, predstavujú pre Boeing veľkú výzvu. Ortberg v internej správe pre zamestnancov 11. októbra priznal, že výkonnosť divízie BDS v oblasti vývojových programov s pevnou cenou „nie je tam, kde by mala byť“. Sľúbil však, že urobí všetko pre to, aby sa problémy vyriešili a zabezpečil lepší dohľad nad týmto obchodným segmentom.
Napriek týmto problémom sa Starliner stále považuje za dôležitý krok v rámci komerčných vesmírnych programov NASA. Cieľom programu je vyvinúť spoľahlivé a opakovane použiteľné plavidlo pre posádky, ktoré by mohlo nahradiť existujúce kozmické lode na dopravu astronautov na ISS a späť. Toto zameranie je súčasťou širšej stratégie NASA, ktorá zahŕňa rozšírenie spolupráce so súkromnými spoločnosťami v oblasti vesmírnych letov.
Boeing sa však ocitá pod rastúcim tlakom, aby vyriešil problémy spojené s Starlinerom a splnil požiadavky NASA (prieskum hlbokého vesmíru). Napriek vyjadreniam Ortberga, že spoločnosť zostáva odhodlaná dokončiť tento projekt, budúce financovanie a zmluvy budú pravdepodobne závisieť od úspechu ďalších testovacích letov a schopnosti spoločnosti splniť stanovené termíny. Či bude potrebný ďalší testovací let a kto by niesol náklady spojené s jeho realizáciou, je zatiaľ predmetom diskusií medzi Boeingom a NASA.
Program CST-100 Starliner je jedným z niekoľkých komerčných vesmírnych programov, ktoré NASA v súčasnosti podporuje, no jeho úspech bude kľúčový pre budúcnosť komerčných letov s posádkami. Hoci spoločnosť už čelila viacerým prekážkam, ak Boeing dokáže úspešne vyriešiť existujúce problémy, program má potenciál stať sa základným pilierom vesmírnych letov v nadchádzajúcich rokoch.