Čínski vedci našli spôsob, ako získať urán z morskej vody pomocou vosku

od TechPulz
Ťažba uránu z morskej vody

Obsah

Úvod do extrakcie uránu

Čínski vedci dosiahli významný pokrok v extrakcii uránu z morskej vody, čo by mohlo predstavovať revolúciu v udržateľnej výrobe energie. Výskumný tím z Dalian Institute of Chemical Physics vyvinul inovatívnu metódu, ktorá kombinuje hydrogelové častice a vosk na výrobu absorpčných guľôčok schopných efektívne zachytávať uránové ióny z morskej vody. Táto technológia, prezentovaná v prestížnom časopise Advanced Functional Materials, ponúka jednoduchý, nákladovo efektívny a škálovateľný spôsob výroby materiálov pre priemyselnú extrakciu uránu. Vedci odhadujú, že zatiaľ čo suchozemské zásoby uránu môžu vydržať len ďalších 100 rokov, oceány obsahujú približne 4,5 miliardy ton uránu, čo by mohlo pokryť globálny dopyt na viac ako tisícročie.

Prelomová technológia s voskom

Nová technológia vyvinutá čínskymi vedcami využíva vosk a polyamidoxim, polymér známy svojou afinitou k kovom, na vytvorenie hydrogelových častíc s unikátnou štruktúrou. Proces zahŕňa rozpustenie polyamidoximu vo vode, pridanie roztaveného vosku a následné odstránenie vody a vosku. Výsledkom sú častice s „syrovitou“ morfológiou, ktoré majú početné makropóry zvyšujúce ich absorpčnú kapacitu. Tieto častice sú následne obalené alginát-polyakrylovou kyselinou, čo zvyšuje ich mechanickú pevnosť a schopnosť zadržiavať vodu. Po testoch v pobrežnej morskej vode vedci zistili, že jeden gram absorpčných guľôčok dokáže za 15 dní zachytiť 4,79 mg uránu. V simulovanej morskej vode dosiahli ešte vyššiu efektivitu, extrahujúc 8,23 mg uránu na gram guľôčok. Tento prístup nielenže ukazuje veľký potenciál technológie, ale tiež otvára cestu pre jej masovú produkciu a praktické využitie pri ťažbe uránu z morskej vody.

Význam morského uránu pre budúcnosť

Extrakcia uránu z morskej vody by mohla byť kľúčovým riešením pre udržateľnú výrobu energie v budúcnosti. Jadrová energia, ktorá je považovaná za jeden z najspoľahlivejších zdrojov nízkoemisnej energie, závisí na dostupnosti uránu. Doterajšie suchozemské zásoby uránu sú obmedzené a podľa odhadov by mohli byť vyčerpané v priebehu nasledujúceho storočia. Na druhej strane, oceány obsahujú približne 1 000-krát viac uránu ako suchá zem. Čínska technológia extrakcie uránu z morskej vody ponúka nielen možnosť zabezpečiť dlhodobú dostupnosť tohto strategického zdroja, ale zároveň znižuje závislosť na tradičnej ťažbe, ktorá je často environmentálne škodlivá. V kombinácii s pokrokmi v recyklácii jadrového paliva by táto technológia mohla zabezpečiť globálne potreby jadrovej energie na viac ako tisícročie. To by výrazne podporilo snahy o znižovanie uhlíkovej stopy a transformáciu globálneho energetického mixu smerom k udržateľnosti.

Technické aspekty materiálov

Hlavným inovatívnym prvkom technológie čínskych vedcov je použitie polyamidoximu v kombinácii s voskom na výrobu poréznych hydrogelových častíc. Tieto častice majú vysokú povrchovú plochu, ktorá umožňuje efektívne zachytávanie uránových iónov. Polyamidoxim bol už predtým identifikovaný ako ideálny materiál na extrakciu uránu vďaka svojej chemickej afinite k kovovým iónom. Pridaním vosku do procesu však vedci dosiahli vyššiu absorpčnú kapacitu a mechanickú odolnosť častíc. Zlepšenia zahŕňajú aj schopnosť hydrogelu odolávať rôznym podmienkam, ako sú slaná voda alebo zmeny teploty. Tieto vlastnosti sú kľúčové pre aplikáciu technológie v reálnom prostredí, kde materiály musia odolávať drsným podmienkam oceánskeho prostredia. Testovanie v simulovaných aj reálnych podmienkach ukazuje, že tento nový prístup nielenže zvyšuje efektivitu zachytávania uránu, ale zároveň minimalizuje náklady na výrobu a údržbu materiálov, čo je dôležitý faktor pre budúcu komercializáciu.

Možné aplikácie a udržateľnosť

Technológia extrakcie uránu z morskej vody má široké spektrum potenciálnych aplikácií. Okrem jadrovej energie by mohla byť využitá aj na získavanie iných kovov, ako sú lítium alebo kobalt, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu batérií a ďalších technológií obnoviteľnej energie. Týmto spôsobom by mohla prispieť k diverzifikácii dodávateľských reťazcov strategických materiálov, ktoré sú v súčasnosti často závislé na geopoliticky nestabilných regiónoch. Navyše, použitie morského uránu by mohlo výrazne znížiť environmentálne dopady tradičnej ťažby, vrátane odlesňovania a znečistenia pôdy. Táto technológia by mohla byť integrovaná do offshore platforiem alebo plávajúcich zariadení, čím by sa optimalizovali náklady na výrobu. Kombinácia nízkej ceny, vysokej efektivity a udržateľnosti robí z tejto technológie jeden z najperspektívnejších prístupov pre získavanie zdrojov potrebných pre globálnu energetickú transformáciu.

Často kladené otázky

Čo je revolučné na tejto technológii?

Technológia využíva vosk a polyamidoxim na výrobu hydrogelových častíc s vysokou absorpčnou kapacitou, čo zvyšuje efektivitu extrakcie uránu z morskej vody.

Prečo je urán z morskej vody dôležitý?

Urán z morskej vody môže pokryť globálny dopyt po jadrovej energii na tisíce rokov, čím znižuje závislosť na obmedzených suchozemských zdrojoch.

Aké sú výhody tejto technológie?

Výhody zahŕňajú nízke náklady, vysokú efektivitu a udržateľnosť v porovnaní s tradičnou ťažbou uránu.

Je táto technológia už dostupná komerčne?

Zatiaľ je technológia v štádiu výskumu, no dosiahla významný pokrok, ktorý naznačuje jej komerčný potenciál v blízkej budúcnosti.

Aké ďalšie materiály môžu byť extrahované pomocou tejto metódy?

Metóda môže byť adaptovaná na extrakciu iných kovov, ako sú lítium a kobalt, ktoré sú nevyhnutné pre obnoviteľnú energiu a batériové technológie.

Môže sa vám tiež páčiť

Na TechPulz sledujeme, čo je nové, vzrušujúce a mení svet technológií. Od najnovších smartfónov, gadgetov a herných konzol až po vývoj umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti a vesmírnych objavov – sme tu, aby sme vás držali v obraze. Naša misia je jednoduchá: prinášať vám aktuálne novinky, recenzie, porovnania a tipy, ktoré vám pomôžu lepšie sa orientovať vo svete technológií.

Pripojte sa k nám a nechajte sa vtiahnuť do pulzujúceho sveta technológií!

 

Odber Noviniek

Registrujte sa do nášho Newslettera. Zostaňte informovaní!

TechPulz © 2024 Novinky zo Sveta Technológií – Všetky práva vyhradené. Vytvoril KapralMedia