V posledných rokoch sa kryptomenové trhy stali cieľom mnohých podvodníkov, ktorí využívajú anonymitu a decentralizovanú povahu blockchainu na manipuláciu s cenami a vykonávanie falošných obchodov. V reakcii na tento trend sa FBI rozhodla pristúpiť k neobvyklej taktike – vytvorenie vlastného kryptomenového tokenu s názvom NexFundAI. Táto operácia má za cieľ prilákať manipulátorov trhu a následne ich odhaliť.
NexFundAI je kryptomena založená na Ethereum a bola vytvorená špeciálne ako súčasť tajnej operácie FBI. Pomocou tejto kryptomeny agenti identifikovali viaceré skupiny a jednotlivcov zapojených do falošného obchodovania. Z tejto akcie už vzišli obvinenia voči 18 jednotlivcom a štyrom kryptomenovým subjektom, ktoré sú podozrivé z manipulácie trhu.
Podľa Jodi Cohen, špeciálnej agentky FBI z bostonskej pobočky, ide o bezprecedentný krok v boji proti kryptopodvodom. Cohen uviedla, že ide o historickú operáciu, ktorá priniesla výsledky v podobe odhalenia manipulácie cien. Kryptomenové spoločnosti ako Gotbit CLS Global, MyTrade a ZM Quant boli medzi prvými, ktoré sa dostali pod drobnohľad FBI kvôli vykonávaniu falošných obchodov s cieľom umelo nafúknuť ceny tokenov.
Kryptomena NexFundAI je stále aktívne obchodovaná a zaznamenala nárast v objeme obchodov. Jej trhová kapitalizácia sa pohybuje okolo 177 000 dolárov, pričom za posledných 24 hodín zaznamenala obchodnú aktivitu vo výške 3,5 milióna dolárov. Tento obrovský nárast, približne 5000%, ukazuje, aký efekt má operácia FBI na trhy.
Podľa štatistík z platformy DEXScreener sa NexFundAI obchoduje vedľa iných známych kryptomien, ako sú Saitama, Robo Inu a Lillian Finance. FBI zároveň vyzýva každého, kto bol podvedený obchodovaním s týmito alebo inými podobnými tokenmi, aby sa obrátil na ich úrad. Cieľom je zabezpečiť spravodlivosť a zamedziť ďalším podvodom.
Operácia FBI sa nezaobišla bez medzinárodnej spolupráce. Agentúra spolupracovala s U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), ktorá podala žalobu voči Gotbit Consulting, ZM Quant Investment a CLS Global. SEC obvinila tieto spoločnosti z nekalých praktík a falšovania obchodných údajov.
Conor Grogan, riaditeľ z Coinbase, poukázal na to, že FBI monitoruje on-chain aktivitu, čo im umožnilo prepojiť peňaženky s viacerými podozrivými obchodmi. FBI dokázala získať kontrolu nad niekoľkými peňaženkami, ktoré vlastnia až 75% ponuky tokenov NexFundAI. Tento podiel im umožňuje sledovať a analyzovať obchodné vzory, ktoré poukazujú na nekalé praktiky.
Okrem NexFundAI FBI sleduje aj ďalšie kryptomeny, ktoré sú podozrivé z podvodných aktivít. Grogan uviedol, že FBI peňaženky sú prepojené aj s kryptomenami ako Pornrocket, EthereumMAX a BONE. Nie je však jasné, či tieto kryptomeny boli na peňaženky FBI poslané inými užívateľmi alebo či ide o aktíva získané v rámci operácie.
FBI zdôraznila, že kryptomenové trhy sú náchylné na manipuláciu a podvody, a preto budú pokračovať v podobných operáciách aj v budúcnosti. Ich cieľom je zabezpečiť transparentnosť a integritu trhu. Vytvorenie kryptomeny NexFundAI je len jedným z krokov, ktoré agentúra podniká v rámci boja proti organizovaným zločincom a manipulátorom trhu.
Táto operácia je dôležitým varovaním pre každého, kto sa zapája do falošného obchodovania. FBI ukazuje, že je pripravená využiť inovácie v kryptosvete na to, aby chránila trhy a investorov. Manipulátori, ktorí sa snažia ovplyvniť trhové ceny, budú čeliť prísnym opatreniam a právnym následkom.